Porady prawne
porady prawne dla wszystkich
Lubimy to, czym się zajmujemy i lubimy dzielić się naszą wiedzą zdobytą przez lata pracy jako adwokat i radca prawny.
Zapraszamy Cię do przeczytania porad prawnych, napisanych przez prawników z naszej kancelarii. Przystępnie opracowujemy tematy, które uznajemy za ciekawe i pomocne. Tłumaczymy zagadnienia prawne na życiowych przykładach. Aby łatwiej Ci się czytało, teksty uzupełniamy infografikami i filmami video. Pogrupowaliśmy też nasze artykuły na kilka kategorii, aby ułatwić Ci znalezienie interesujących treści.
Zachęcamy do lektury, a w razie pytań, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.
Rozwodzisz się, ale nie zależy Ci na długiej sądowej batalii? Chcesz zakończyć małżeństwo i sprawy związane z podziałem majątku jak najszybciej? Sprawdź, co musisz wiedzieć i jak to zrobić.
Umowa NDA - często spotykany dokument otwierający wiele współprac, nie tylko biznesowych. Przeczytaj, w jakich sytuacjach się ją zawiera i jaki jest rzeczywisty cel. Dowiedz się, co w niej zawrzeć, żeby zapewnić jej realną skuteczność.
Rozwód to nie tylko bardzo obciążające psychicznie wydarzenie, ale moment, w którym trzeba uregulować wiele bardzo istotnych kwestii. Jedną z nich jest sprawa mieszkania po rozwodzie. Jakie mamy opcje? Czy zawsze sąd rozstrzyga kwestię mieszkania? Co jeśli małżonkowie muszą mieszkać razem nawet po rozwodzie? Jak się odnaleźć w gąszczu regulacji prawnych?
Co robić, kiedy wiesz już, że to, co Cię spotyka to mobbing? Czego możesz żądać od pracodawcy? Jakie masz prawa? Jak zbierać dowody mobbingu? Czy możesz nagrywać pracodawcę, aby udowodnić mobbing? Przeczytaj nasz przewodnik po Twoich prawach i roszczeniach związanych z mobbingiem.
Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi. Prawie wszyscy o nim wiedzą, ale często jest realizowany iluzorycznie. Przypadkowe klauzule w regulaminach i puste, nieprzemyślane procedury to za mało, żeby spełnić kodeksowe wymagania. Przeczytaj, jak podejść do tego z głową i jak w praktyce chronić firmę przed mobbingiem.
Mobbing w pracy to temat, który ma dwa zupełnie różne oblicza. Z jednej strony mamy rzesze źle traktowanych pracowników, którzy nie wiedzą, że są mobbowani. Z drugiej - coraz więcej bezpodstawnie rzucanych oskarżeń. Co uznajemy za mobbing, a które działania nim nie są?
Jeśli prowadzisz biznes online, to na pewno masz regulamin sklepu lub regulamin świadczenia usług. Czy jest on wolny od klauzul uznanych za niedozwolone? Jak to sprawdzić? Co z tym zrobić?
Kopiowanie regulaminu sklepu internetowego to kusząca praktyka, ale ma więcej wad niż zalet. Dlaczego tego nie robić? Jakie są alternatywy?
O alimentach na dzieci lub małżonka słyszał każdy. Ale czy wiesz, że dziecko może zostać zobowiązane do zapłaty alimentów na rzecz rodzica? Kiedy trzeba płacić alimenty na rodziców? Jak się ich domagać? Czy można się od nich uchylić?
Alimenty na dorosłe dziecko to temat, z którym wiąże się wiele mitów. Kiedy trzeba łożyć na pełnoletnie dziecko? Kiedy można się uchylić od tego obowiązku? Jak to zrobić i ile to kosztuje?
Chcesz przygotować reklamę porównawczą, ale boisz się, że zrobisz to niezgodnie z prawem? Nie masz pewności, jak daleko możesz się posunąć? A może nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz przewodnik, zawierający 5 kroków, które pomogą Ci przygotować rzetelną reklamę porównawczą.
Zawierasz z kontrahentem umowę o współpracy, tzw. umowę B2B i chciałbyś zabezpieczyć swoje know-how? Jak zrobić to zgodnie z prawem? Co możesz wpisać do umowy, a co lepiej pominąć? Jak skutecznie chronić swoje interesy i utrzymać dobre relacje z drugą stroną umowy?
Potoczne rozumienie "wydziedziczenia" różni się od prawnego znaczenia tego terminu. Czym jest wydziedziczenie i jak tego dokanać?
Czy podpis elektroniczny to rzeczywiście niezbędne narzędzie w XXI w., czy tylko modna nowinka techniczna, bez której da się żyć? Czym jest podpis elektroniczny i skąd go wziąć? Dlaczego jest taki popularny? Jak może ułatwić życie codzienne i Twój biznes? Czym można go zastąpić?
Alimenty od małżonka – w trakcie trwania małżeństwa i po rozwodzie Prawo rodzinne konstruuje zasadę ciągłości trwania obowiązku alimentacyjnego między małżonkami zarówno …
Czy skazanie bez rozprawy to jedyne i najlepsze wyjście za jazdę pod wpływem alkoholu? Co grozi za jazdę na "podwójnym gazie"? Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po użyciu alkoholu? Co bada sąd rozstrzygając sprawę?
Istotą uprawnienia spadkodawcy do sporządzenia testamentu jest późniejsze zagwarantowanie poszanowania jego ostatniej woli. To on w prawem przepisanej formie wskazuje osoby, które, …
Rozwód – o czym trzeba wiedzieć podejmując decyzję Decyzja o rozwodzie to jedna z najtrudniejszych decyzji do podjęcia w życiu. Pociąga za …
Ważne:
Artykuły na tej stronie mają charakter informacyjny i nie mogą zastąpić indywidualnej porady prawnej. Okoliczności poszczególnych spraw różnią się od siebie, co mogło nie zostać uwzględnione w treści artykułu. Dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.