Rozwód – o czym trzeba wiedzieć podejmując decyzję
Decyzja o rozwodzie to jedna z najtrudniejszych decyzji do podjęcia w życiu. Pociąga za sobą nie tylko solidny ładunek emocjonalny, ale też szereg konsekwencji prawnych i faktycznych. Na nich skupiam się w tym artykule.
Rozwód – czy zawsze jest możliwy?
W polskim prawie rozwód uzyskać można jedynie w drodze wyroku sądu. Wbrew pozorom, nie zawsze uzyskanie rozwodu jest łatwe, zdarzają się nawet wypadki, że jest to niemożliwe. Jest to wynikiem specyfiki uregulowań tej instytucji w naszym porządku prawnym, które nadają małżeństwu charakter daleko odbiegający od koncepcji umowy pomiędzy samymi małżonkami, niejako stawiając sąd na straży trwałości małżeństwa i ochrony rodziny.
Kiedy sąd udziela rozwodu?
Podstawową przesłanką rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami. Zupełność rozkładu pożycia należy oceniać w oparciu o trzy podstawowe sfery: fizyczną, duchową i materialną. Dla oceny trwałości rozkładu pożycia zazwyczaj niezbędnym będzie upływ odpowiedniego czasu, w którym te więzi nie są dłużej utrzymywane.
Zaistnienie tych przesłanek nie gwarantuje jednak jeszcze uzyskania rozwodu. Rozwód nie zostanie orzeczony, jeżeli miałoby przez to ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci lub występowałyby inne okoliczności powodujące sprzeczność takiego rozstrzygnięcia z zasadami współżycia społecznego. Z odmową udzielenia rozwodu spotkać się może także pozew złożony przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, jeśli druga strona nie wyraziłaby zgody na takie rozwiązanie.
Decyzja o rozwodzie – co musisz wiedzieć?
Przed podjęciem decyzji o rozwodzie, należy dokładnie rozważyć jego konsekwencje prawne i faktyczne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że postępowanie rozwodowe rodzi niezwykle silne emocje, strony zeznają na temat szczegółów wspólnego pożycia, powodów jego rozkładu.
Pomimo zażegnania sytuacji konfliktowych między stronami, nierzadko w wyniku czynności podejmowanych przed sądem dochodzi do ich nawrócenia i eskalacji, co wpływać może na późniejsze kontakty stron, również, a może przede wszystkim – w zakresie wspólnego wychowywania dzieci.
Przygotowanie do rozwodu
Zanim więc podjęte zostaną odpowiednie kroki prawne w tym zakresie, najlepiej zawczasu odpowiednio przygotować się do postępowania sądowego. Aby prawidłowo skonstruować strategię działania, należy określić podstawowe cele, jakie chce się zrealizować.
Koniecznym jest zatem zastanowienie się nad kwestiami związanymi z orzekaniem o winie małżonka, opiece i wychowywaniu wspólnych dzieci, kontaktach z dziećmi, alimentach (dla dziecka oraz dla małżonka), zajmowaniem wspólnego mieszkania, podziale majątku.
Nie wszystkie te sprawy muszą być jednak przedmiotem postępowania, część z nich można uregulować w okresie późniejszym. W zależności od relacji między stronami, wskazanym jest również rozważenie możliwości wcześniejszego doprowadzenia do porozumienia z małżonkiem choćby w niektórych kwestiach związanych z postępowaniem, co może zaoszczędzić nerwów i znacznie przyspieszyć postępowanie.
Co do czasu trwania postępowania sądowego związanego z uzyskaniem rozwodu, nie można niestety określić go z góry, gdyż zależy on od wielu czynników, często nawet niezależnych od stron.
Jak długo czeka się na rozwód?
Procesy rozwodowe w Polsce coraz częściej przypominają te znane nam z filmów – strony wynajmują detektywów w celu wyśledzenia nieodpowiednich zachowań małżonków, przedkładają wnioski dowodowe zmierzające do ujawnienia historii połączeń telefonicznych, kontaktów nawiązywanych za pośrednictwem internetowych portali społecznościowych, czy zdjęć i filmów, ukazujących małżonków w nieeleganckim świetle.
Wszystko to oczywiście może mieć wpływ na wynik sprawy, z pewnością jednak powoduje odpowiednie wydłużenie postępowania. Na uzyskanie rozwodu w sprawach mało skomplikowanych można liczyć już po kilku miesiącach, jednak przy znacznym uporze stron, rozwiniętym postępowaniu dowodowym, ten okres można nierzadko liczyć nawet w latach.
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj nasz artykuł dotyczący alimentów od małżonka– w trakcie trwania małżeństwa i po rozwodzie.