Tajemnica przedsiębiorstwa
Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest dla przedsiębiorców ochrona ich know-how. Zdobyte przez lata doświadczenie, organizacja pracy, procesy technologiczne są bardzo cenne. Właściciele firm chętnie wdrażają środki ochrony swojej tajemnicy przedsiębiorstwa.
Zdarza się jednak, że podjęte kroki choć formalnie są bez zarzutu, w praktyce są uciążliwe do stosowania lub właściwie nieegzekwowalne.
Dzięki zdobytemu doświadczeniu, prawnicy naszej kancelarii wiedzą, jak przygotować i stosować prawne środki ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, aby była ona rzeczywiście skutecznie chroniona.
Tajemnica przedsiębiorstwa. Po pierwsze: edukacja
Sytuacje, w których pracownik celowo ujawnia tajemnicę przedsiębiorstwa pracodawcy zdarzają się stosunkowo rzadko. Znacznie częściej wyciek informacji poufnych następuje w wyniku luk w systemach informatycznych lub zabezpieczeniach technicznych.
Co jednak zdarza się nagminnie – to nieumyślne ujawnianie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wynika ono z tego, że pracownik nie wie, że to co robi i mówi, może takie wycieki danych powodować.
Pracownicy często są formalnie zobowiązywani do zachowania w tajemnicy różnych okoliczności dotyczących przedsiębiorstwa, w którym są zatrudnieni. Podpisują dokumenty, nie rozumiejąc do końca jak ich treść przekłada się na codzienną pracę.
Naszym zdaniem naprawdę skutecznym sposobem zapobiegania ujawnienia informacji poufnych pracodawcy jest edukacja pracowników. Dobrze jest przystępnie wytłumaczyć pracownikom, jakie ich działania mogą powodować takie ujawnienie. Jasne, ilustrowane przykładami wyjaśnienia trafiają do ludzi bardziej niż skomplikowane postanowienia umowne obwarowane wysokimi karami.
Prawnicy naszej Kancelarii posiadają duże doświadczenie w zakresie przygotowywania i prowadzenia szkoleń wewnętrznych w firmach.
W przystępny sposób wyjaśniamy członkom zespołu naszych Klientów, co Klient uważa za tajemnicę przedsiębiorstwa. Uczymy też, jak pracownicy zobowiązani są tę tajemnicę chronić.
Prowadzimy też krótkie warsztaty z ochrony know-how przedsiębiorcy. Pracownicy samodzielnie uczą się na nich rozpoznawać informacje stanowiące tajemnicę pracodawcy i jak się z nią właściwie obchodzić.
Przeprowadzamy takie szkolenia w języku polskim i angielskim. Od 2020 r. również zdalnie.
Zespół prawników naszej Kancelarii posiada bardzo bogate doświadczenie w zakresie konstruowania i negocjowania umów zmierzających do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.
Tworzymy jasne i zrozumiałe umowy o zachowaniu poufności z kontrahentami i pracownikami. Potrafimy skutecznie zabezpieczyć w nich interesy naszych Klientów. Dbamy o to, aby ich know-how nie było chronione tylko na papierze.
Przygotowujemy również egzekwowalne i dobrze skonstruowane umowy o zakazie konkurencji zarówno z pracownikami, jak i osobami współpracującymi na innych podstawach prawnych.
Opracowujemy wewnętrzne polityki i zasady ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, które pełnią role informacyjną, ale też zobowiązują pracowników do ich przestrzegania.
Po drugie: skuteczne umowy
Po trzecie: dobra ochrona
Poza szkoleniami i tworzeniem umów, nasz zespół ma też doświadczenie w doradzaniu przedsiębiorcom, co mogą zrobić, aby ich tajemnica była nie tylko formalnie, ale rzeczywiście chroniona pod kątem prawnym.
Opiniujemy wdrażane rozwiązania. Oceniamy stosowane praktyki. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie spełnić ustawowe wymagania dotyczące ochrony informacji poufnych przez przedsiębiorców.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami powiązanymi z tematyką tajemnicy przedsiębiorstwa w sekcji „Porady” na naszej stronie.